ساختار پوست:
پوست از 2 لایه اصلی تشکیل شده: اپیدرم و درم
اپیدرم: لایه خارجی پوست می باشد و بطور عمده از پروتئین کراتین تشکیل شده است.
درم: لایه داخلی پوست می باشد و بطور عمده از پروتئین کلاژن که باعث استحکام پوست می شود و همچنین اعصاب، عروق خونی، غدد عرقی، غده های چربی و بخش بالایی فولیکول مو، تشکیل شده است.
پوست جدید، هر ۱۴ روز بازسازی می شود بطوریکه سلول های پایینی تقسیم شده و جایگزین سلول های مسن تر بالایی می شوند. هر ۱۴ روز لایه بیرونی بازسازی می شود و هر ۷۵-۴۵ روز ساختارش را بطور کامل بازسازی می نماید. 

رشد موها:
تقسیم سلول و رشد موی داخل فولیکول های مو، که در داخل درم قرار دارند در طی۷۲-۲۴ ساعت اتفاق می افتد. علی رقم سرعت این مرحله، تشکیل موهای جدید تا اینکه بر روی پوست ظاهر شوند حدود ۳ هفته بطول می انجامد. مو در یک فرایند چرخه ای رشد می نماید و پس از آن وارد یک مرحله استراحت می شود.
علت اینکه بعضی از مو ها مانند ابرو، مژه و ریش هرگز به اندازه موهای سر رشد نمی کنند این است که آنها قبل از وارد شدن به فاز استراحت، زمان کمتری را در فاز رشد طی می کنند و در نتیجه کمتر رشد می کنند.

موی صورت:
یک مرد معمولی 30 هزار موی ریش در صورت خود دارد. بیشترین تراکم موی صورت در نواحی چانه و بالای لب بالا می باشد.
مو روزانه در حدود 0.8 میلی متر رشد میکند که این سرعت در طی روز بیشتر از شب است. بر خلاف تصور تعداد دفعات تراشیدن موهای صورت در سرعت و ضخامت موهای تازه روییده تاثیری ندارد. موهای گردن موازی با پوست گردن رشد می کنند.
بالغ بر 42 درصد مردان یا کاملا فاقد موی صورت هستند و یا از کم پوشت بودن موهای صورت خود ابراز نارضایتی می کنند.

درباره پوست و مو